Niedziela, 11 kwietnia 2021 r.
rozmiar czcionki: A- A A+ | kontrast

OTK 2020 rok

Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK) odbywający się w tym roku pod hasłem: „DoradzaMy – zawodowo, wybieraMy – odlotowo” to działanie zainicjowane przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej, którego celem jest inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego. Adresatami tego wydarzenia są wszyscy zainteresowani uzyskaniem profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy, kariery.

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku nasza koleżanka doradca zawodowy – Edyta Zielińska włączyła się w to ogólnopolskie przedsięwzięcie. Jednakże z uwagi na wciąż niekorzystną sytuację związaną z epidemią COVID-19 podjęte przez nią działania zrealizowane zostały w formie zdalnej.

 

W wirtualnym spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl VII i kl VIII Szkoły Podstawowej w Złotkowie. Zajęcia moderowane były przez szkolnego doradcę zawodowego – panią Justynę Jarmuż, za co serdecznie dziękujemy.

Tytułem wprowadzenia Edyta Zielińska – doradca zawodowy zaakcentowała, iż planowanie przyszłości i wybór dalszej ścieżki edukacyjnej to jedna z najistotniejszych decyzji w życiu każdego młodego człowieka. Zwróciła uwagę, że różne są ścieżki prowadzące do wymarzonego zawodu. Niektórzy mają ścisłe określone zainteresowania i zdają sobie sprawę z tego, co chcą robić w przyszłości. Są i tacy, którzy zmieniają swe plany kilkukrotnie, przerzucając się z jednego typu szkoły na drugi, by w efekcie podjąć pracę w jeszcze innej dziedzinie. Nie znaczy to jednak, że młodzi ludzie są w tych ważnych chwilach osamotnieni.  Wokół siebie mają wielu sojuszników, u których mogą zasięgnąć opinii i uzyskać wsparcie,             a należą do nich również doradcy zawodowi.

Podczas pracy zespołowej uczestnicy m.in. opracowali listę czynników wpływających na trafny wybór zawodu, doskonaląc przy tym umiejętność pracy w grupie, co jest niezwykle istotnym aspektem w codzienności zawodowej. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem, otwartością i sporą kreatywnością.

Spotkanie miało na celu podkreślenie roli doradztwa zawodowego w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy i kariery.