Poniedziałek, 11 grudnia 2023 r.
rozmiar czcionki: A- A A+ | kontrast

tytuł: Pozytywna Dyscyplina. Pierwsze trzy lata życia

autor: Jane Nelsen, Cheryl Erwin, Roslyn Ann Duffy

wydawnictwo: Pozytywna Dyscyplina Sylwia Anderson-Hanney

ilość stron: 375

data premiery: Wydanie I, Malinówek 2019

 

Książka „Pozytywna Dyscyplina – pierwsze trzy lata życia” jest ciekawą pozycją, która dostarcza rodzicom i specjalistom wielu praktycznych wskazówek. Oprócz przedstawienia nadrzędnych celów metody, znajdziemy w niej również dużo informacji dotyczących rozwoju najmłodszych. Autorzy twierdzą, bowiem, że bez poznania aspektów psychologicznych, społecznych i emocjonalnych, które leżą u podstaw, niektórych trudnych zachowań, nie będziemy w stanie przyjąć ich, jako tożsamych z danym etapem rozwoju.

 

Właśnie brak tej wiedzy często czyni te zachowania kłopotliwe i trudne w oczach dorosłych. Pierwsze trzy lata życia dziecka są jednym z najważniejszych okresów w rozwoju- maluch buduje wtedy fundamenty swoich zachowań w życiu dorosłym, uczy się schematów reagowania na różne sytuacje. Dzieci są naszym „lustrem”, więc to jak je traktujemy, pomagamy im rozwiązywać problemy czy odpowiadamy na trudne zachowania będą powielać w przyszłości. Wskazówki w „Pozytywnej Dyscyplinie” pomagają rodzicom tak kreować sytuacje, aby wychować swojego malucha na „kompetentnego, pewnego siebie i szczęśliwego dorosłego”. Termin „dyscyplina” nie odnosi się tu do kar czy nagród - jest to nauczanie, rozumienie, zachęcanie i komunikowanie, które ma na celu wyciągnąć lekcje z danej sytuacji.

 

Przedstawione w książce „historie z życia wzięte” umożliwiają czytelnikowi zapoznanie się z problemem (czasem utożsamienie go ze swoim własnym) i poznanie gotowego rozwiązania, w którym  wszystko dzieje się w atmosferze szacunku i wzajemnej miłości, traktowania dziecka jak równego sobie partnera. Znajdziemy też bardzo dużo praktycznych porad dotyczących istotnych aspektów rozwoju i wychowania dziecka, na przykład jak pomoc dziecku w samodzielnym zasypianiu, jedzeniu czy korzystaniu z nocnika. Często wyżej wymienione sytuacje rodzą konflikty na linii dziecko- rodzic i prowadzą do tzw. „przepychanek o władzę”- z książki uczymy się jak tego unikać i rozwiązywać wszelkie problemy z szacunkiem. Umożliwienie dziecku bycia samodzielnym, pozwolenie mu na eksplorowanie świata, zachowując przy tym odpowiednie i zdrowe granice ułatwi życie obu stronom. Istotnym punktem metody jest także to, że uczy rodzica, że może on popełniać błędy, a każdy taki błąd powinien być traktowany jak okazja do nauki czegoś nowego – uważam, że jest to bardzo cenna rada w czasach, kiedy jesteśmy oceniani z każdej strony i przez wszystkich. „Pozytywna Dyscyplina – pierwsze trzy lata życia” jest pozycją, która powinna znaleźć się na półce każdego rodzica, a dla specjalisty jest cennym źródłem, które wzbogaci warsztat pracy o konkretne wskazówki do wykorzystania w pracy lub udzielenia rady rodzicom.

 

Opracowała:

psycholog Anna Dubowicz-Zakrzewska

Acheter glucophage Acheter Zyban Acheter Plavix 75 mg Comprar Plavix sin receta Comprar Metformina Comprar Zyban 150 mg sin receta Comprar Prozac https://www.gymproforme.ca/propca.html